To już 15 lat...

Aktualności

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych w Tym Osób i Rodzin z Chorobą Alzheimera z siedzibą w Krapkowicach przy ulicy Damrota 2 działa już 15 lat. Działania Stowarzyszenia skupiają się głownie na popularyzacji wiedzy na temat samej choroby która w społeczeństwie jest jeszcze zbyt niewystarczająca .

Wiedza na temat przebiegu choroby, jej etapów pozwolą wychwycić pierwsze symptomy choroby i dobrać odpowiednio leczenie , specjalne ćwiczenia usprawniające dzięki którym uda się opóźnić rozwój dalszych faz choroby .W chorobie tej ma ogromne znaczenie rodzina , jednak zajmowanie się chorym na Alzheimera członkiem rodziny jest bardzo trudne i wymaga wielu poświęceń. Stowarzyszenie wychodzi na przeciw nie tylko chorym, ale i ich opiekunom. Od 2007 roku działa Grupa Wsparcia która spotyka się w każdy ostatni wtorek miesiąca o godzinie 16,00 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Krapkowicach, Oś XXX-Lecia. Chorzy członkowie rodzin pracują z terapeutą zajęciowym który co miesiąc ocenia jak przebiega proces choroby, jakie zmiany zauważa u chorych. Terapeuta pracuje z chorymi różnorodnymi metodami : jest to terapia manualna, muzykoterapia , elementy śpiewu i gimnastyki dopasowanej do możliwości chorych. W tym czasie członkowie rodzin wymieniają się swoim doświadczeniem związanym z opieką nad chorym z innymi przybyłymi na grupę osobami. Wymiana ta jest niezwykle cenna, ludzie wzajemnie się wspierają i doradzają sobie . Mogą liczyć również na pomoc lekarza neurologa i lekarza psychiatry którzy są członkami Stowarzyszenie i chętnie służą pomocą. 

Stowarzyszenie wpiera fachowym poradnictwem prawnym , psychologicznym , socjalnym oraz medycznym. Udzielamy w trudnych sytuacjach życiowych wsparcia również finansowego .Staramy się wciąż poszerzać naszą wiedzę biorąc udział w różnorodnych konferencjach oraz spotkaniach poświęconych zagadnieniu choroby Alzheimera i dzielimy się wiedzą z naszymi członkami. Nawiązujemy współpracę z rożnymi firmami, stowarzyszeniami , organizacjami po to by lepiej starać się pomóc naszym chorym i ich członkom rodzin. Przy współpracy udało nam się przeprowadzić dwukrotnie badania przesiewowe na terenie Krapkowic dzięki którym byliśmy w stanie zdiagnozować kilka osób które mogły otrzymać odpowiednią pomoc . Co roku organizujemy z zaprzyjaźnioną od lat Szkołą Specjalną spotkania opłatkowe dla mieszkańców ZOL Górażdże . Uczniowie Szkoły przedstawiają jasełka świąteczne , obdarowują prezentami chorych mieszkańców Zolu . Stowarzyszenie współfinansuje imprezę . Ponadto Stowarzyszenie nie zapomina o swoich członkach i również specjalnie dla nich przygotowuje opłatkowe spotkania które są zawsze wzruszające i pełne radości. 21 września przypada na obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera które również wykorzystujemy na propagowanie wiedzy na temat choroby. Ulotki i plakaty drukowane na tę okoliczność pozwalają docierać do coraz większej grupy osób . Również i w tym dniu uroczyście świętujemy z naszymi członkami Stowarzyszenia . Dzięki naszym działaniom udało nam się zmienić wiele w rzeczywistości opiekunów osób chorych . Właśnie powołanie do życia Grupy Wsparcia możemy zaliczyć do naszego dużego sukcesu oprócz oczywiście uśmiechu i radości z samego faktu pomagania . Zachęcamy do współpracy z naszym Stowarzyszeniem . Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.opolski.alzheimer.pl