Światowy dzień Alzheimera

Artykuły prasowe

21 września był światowy dzień choroby Alzheimera. Z tej okazji spotkali się członkowie opolskiego stowarzyszenia na rzecz niepełnosprawnych, w tym rodzin i osób z chorobą Alzheimera, które działa od 1997 r. 
W skali naszego kraju na tę chorobę cierpi około 200-250 tys. osób. Do niedawna dolną granicą wiekową jej występowania był 50 rok życia. W chwili obecnej rozpoznanie jej u 40-latków nie jest niczym nadzwyczajnym.

Co to jest choroba Alzheimera?
Polega ona na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych.

Co jest jej przyczyną?
Przyczyną jest odkładanie się w mózgu tkanki białkowej, która utrudnia a z czasem uniemożliwia pracę komórkom nerwowym.
Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?
- utrata pamięci utrudniająca wykonywanie pracy zawodowej lub obowiązków domowych
- trudności w wykonywaniu codziennych, rutynowych czynności
- problemy ze znajdowaniem słów i nabywaniem nowych umiejętności
- nieprawidłowa ocena rzeczywistości
- dezorientacja co do czasu i miejsca
- zmiany nastroju i osobowości
- utrata inicjatywy
Główne cele Stowarzyszenia działającego w Krapkowicach, to m.in. popularyzacja wiedzy na temat choroby Alzheimera, jej leczenie i zapobiegania, informacje o prawach osób niepełnosprawnych, objęcie pomocą członków stowarzyszenia (i ich rodzin) mającą na celu rozwiązywanie ich indywidualnych problemów, a także promowanie zdrowego trybu życia, udzielanie wsparcia i porad oraz współfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych w indywidualnych przypadkach.

Gdzie nas znaleźć?
Siedziba stowarzyszenia mieści się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Krapkowicach (III piętro). Dyżury w każdą środę w godzinach 16.00-18.00. Tel.077 463 08 71, 446 65 65, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. więcej informacji na www.alzheimer.net.pl

Giepe
Tygodnik KURIER Nr 118 - Każdy może pomóc
www.krapkowice.net