Chorobę Alzheimera wykrytą we wczesnym stadium można leczyć

Artykuły prasowe

Na pytania czytelników odpowiada Lidia Konowalik z Opolskiego Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych, w tym Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera w Krapkowicach.


- Zauważyłam u mamy dziwne objawy: zapomina, co wcześniej mówiła, gubi klucze, jest nieufna w stosunku do reszty domowników. Czy mogą to być objawy choroby Alzheimera? Jeśli tak, to jak mogę pomóc mamie. I do jakiego lekarza powinnam się z nią zgłosić? - pyta Mariola.

- Proponuję, żeby przyjrzała się Pani zachowaniu mamy ze staranną uwagą. Jeżeli te zachowania się powtarzają, a ponadto występują dodatkowe przesłanki jak np.: urywanie zdania w połowie, podejrzliwość, chowanie rzeczy w różne miejsca, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i poinformować go o swoich obserwacjach. Lekarz rodzinny wyda skierowanie do lekarza neurologa lub psychiatry w celu wykonania specjalistycznych badań i postawienia właściwej diagnozy. Lepiej nie zwlekać zbyt długo z decyzją, ponieważ chorobę Alzheimera, rozpoznaną we wczesnym stadium można leczyć.

- Mój ojciec od dwóch lat choruje na Alzhei mera. Jestem zmęczony całodobową opieką nad nim, ale nie chcę oddawać go do Zakładu Opieki Leczniczej. Niestety, nie radzę sobie z wieloma sprawami. Czy istnieje jakaś organizacja, która mogłaby mnie wesprzeć i pomóc? - pyta z kolei Piotr


- Zapraszam do Opolskiego Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych, w tym Osób i Rodzin z Chorobą Alzheimera z siedzibą w Krapkowicach. Zachęcam do wzięcia udziału w organizowanej przez nas grupie wsparcia. Spotykamy się w każdy ostatni wtorek miesiąca w godzinach od 16 do 18. Na spotkania może Pan przyjeżdżać z chorym ojcem. Spotkania ludzi, których łączy ten sam problem, gdzie możliwa jest wymiana wzajemnych doświadczeń, jak również możliwość wypowiedzenia tego, co leży człowiekowi na sercu - jest najlepszą odskocznią od codziennych problemów i terapią. Obecne na naszych spotkaniach osoby chory i ich rodziny mają również możliwość bezpłatnego kontaktu z lekarzem neurologiem. W razie pytań proszę o kontakt pod nr. telefonów: 500 169 863 lub 505 366 275.