Odkryta prawdziwa przyczyna choroby?

Artykuł pochodzi ze strony senior.pl 
 
Nowe badania dowiodły, że rozwój choroby ma miejsce w innej niż dotychczas sądzono części mózgu.
 
 
 
Alzheimer - odkryta prawdziwa przyczyna choroby?
Od lat uważano, że choroba Alzheimera rozwija się w hipokampie, rejonie mózgu odpowiadającym m. in. za pamięć. Tymczasem zaburzenie ma początek w śródmózgowiu, części z neuronami wytwarzającymi neuroprzekaźnik dopaminę. 

Badacze z Università Campus Bio-Medico w Rzymie odkryli, że śródmózgowie uwalnia także dopaminę w jądrze półleżącym, obszarze będącym częścią układu nagrody człowieka, głównego systemu motywującego zachowanie. Układ ten to podstawa biologiczna takich zjawisk, jak natręctwa i uzależnienia. Degeneracja neuronów tej części zwiększa ryzyko stopniowej utraty inicjatywy, chęci do działania i występowania innych patologicznych zmian nastroju. Okazuje się zatem, że problemy z wykonywaniem codziennych czynności, brak apetytu, brak chęci do dbania o siebie i depresja związana z chorobą mogą być już objawami Alzheimera, a nie sygnałami ostrzegawczymi.

Jak leczyć?
Badania na zwierzętach wykazały, że podawanie L-DOPA, prekursora dopaminy, lub też określonego leku oddziałującego na sam neuroprzekaźnik, wzmacnia pamięć, motywację i wykazywane inicjatywy w różnych codziennych obowiązkach. Jeśli chodzi o wspomniany lek jednak, działa tylko we wczesnych stadiach choroby, kiedy pole brzuszne nakrywki (jądro limbiczne śródmózgowia) zawiera jeszcze dużą ilość dobrze działających neuronów. L-DOPA z kolei może być podawana tylko w późnych stadiach choroby, ponieważ daje toksyczny efekt, który może pogorszyć objawy.

Niepokojące objawy
Jednym z najczęstszych objawów Alzheimera jest osłabienie pamięci, zwłaszcza gdy zapominanie ma miejsce tuż po otrzymaniu informacji. Charakterystyczna jest też zmienność nastroju i osobowości, które często pojawiają się, gdy dana osoba znajduje się poza strefą komfortu. Inna oznaka to problemy z określeniem czasu lub miejsca. Pacjenci tracą zdolność oceny upływu czasu, a nawet mogą zapominać, gdzie są i jak dotarli w dane miejsce.

Dodatkowe symptomy to: kłopoty z planowaniem lub rozwiązywaniem problemów; trudności z ukończeniem różnych zadań w domu lub pracy; utrata umiejętności rozumienia sygnałów wizualnych i związków przestrzennych; trudności ze znalezieniem odpowiednich słów; umieszczanie rzeczy w niewłaściwych miejscach, rezygnacja z dotychczasowych zajęć. 

O badaniach można przeczytać w magazynie Nature Communications.